Genç Yoga

Bu yüzyılın en büyük sorunu olan stres toplumun her yaş grubunu etkilemektedir. Gençler özellikle ergenlik döneminde büyük değişimler yaşarken, kendilerini daha fazla stres altında hissedebilirler. Ergenlikte yaşadıkları arkadaşlık ilişkileri, ikilemler, okul hayatı, vermesi gereken kararlar, kişiliğinin oturmaya başlaması ve sorumluluklarının artması gibi etmenler yaşadıkları stresi arttıran önemli nedenlerdir. İşte bu durumlar için yoga, yetişkinlerde olduğu gibi gençler içinde etkili bir araçtır.

Yoga; gençlerin ergenlikte yaşadığı hormonsal değişimlerle vücutlarında gördükleri farklılıkları, bedenlerinden utanarak ya da gizlemeye çalışmaları yerine, vücutlarıyla barışık olmayı, doğru esneme hareketleri ve doğru duruşlarla bedeni geliştirmeyi hedefler. Doğru duruşlar koordinasyon ve dengeyi destekler. Kaslar uzadıkça ve eklemlerdeki hareketlilik arttıkça doğal bir şekilde beden daha esner, enerji dengelenir.

Yoga strese tepkiyi azaltırken, ergen gencin kendisini iyi hissetmesini sağlayan oxytocin hormonunda artışını sağlar. Hormonlardaki ve nörotransmitterlerdeki bu değişim kendini daha iyi hissetmesine neden olur.

Gençlik ve Ergen Yogası, gençlerin büyümeye adım attığı evrede onların sağlıklı bireyler olması için önemli ve etkili bir araçtır. Yogayı erken yaşta tanıyan insanların, ileri ki yaşamlarında kendileriyle daha barışık, sağlıklı bir vizyonu olacağı unutulmamalıdır.

Kendilerini ve başkalarını daha az eleştirmeye başlar, güven duyguları gelişir, daha disiplinli olmalarını ve daha istekli olmalarına yardımcı olur.

Derslerde yapılan nefes çalışmaları ve eşli yoga ile karşılıklı ilişkilerindeki güven duyguları ve karşılarındaki kişiye saygılarını geliştirir.

En önemlisi de yoga yaparak kendi bedenlerine yakınlaşmayı, içten dışa bir açılım yapmayı öğrenirler.

Sizi Arıyalım

Geleceğine doğru eğitim ile yön ver! Başarıya giden yolda Merter Final Okulları olarak yanınızdayız.

Telefon numaranızı bırakın hemen sizi arıyalım